Здоров'я та краса Консультація лікаря

Чому виникає далекозорість та як її лікувати, – пояснює лікар

Далекозорість або гіперметропія є у 50% населення. Цей дефект зору діагностують і в дітей, і в дорослих. Детально про захворювання, причини та лікування, розповідає офтальмолог.

Усе про далекозорість розповідає лікарка-офтальмологиня Анна Булахова.

Далекозорість: вроджена та набута

Вроджена далекозорість виникає через аномальний розвиток очей: неправильну сплюснену форму ока, зменшений діаметр рогівки, нестандартну форму передньої камери. Причиною може бути спадковість, стреси під час вагітності, неправильне харчування тощо. Якщо у батьків є далекозорість, то висока ймовірність, що вона буде і в дитини.

Набута далекозорість або пресбіопія виникає після 35-40 років через вікові зміни в циліарному тілі і кришталику.

Як виникає далекозорість ?

У здоровому оці зображення фокусується на сітківці, а у гіперметропічному оці поза її межами. Через це предмети людині здаються нечіткими і розмитими.

У нормі всі новонародженні діти мають гіперметропічну рефракцію до + 3-х діоптрій, яка з віком зменшується і зникає у семирічному віці.

Чому при далекозорості страждає ближній зір?

Промені від предметів, які розташовані далеко, йдуть паралельним пучком. Тому для їх фокусування на поверхні сітківці потрібна менша заломлююча сила. На початкових стадіях око з цим справляється, а розбіжні промені від предметів, які розташовані близько, заломити не може. Це призводить до зміщення головного фокусу відносно сітківки.

Класифікація гіперметропії

Гіперметропія слабкого

Ступеня

 до +2 діоптрій Симптоми: турбують головні болі, зорова стомлюваність, запаморочення. Зір вдалину і зблизька залишається хорошим
Гіперметропія середнього ступеня від 2,25 до 5 діоптрій Симптоми: погано видно предмети, які розташовані на близькій відстані, але хороший зір вдалину.
Гіперметропія високого ступеня від 5,25 діоптрій і більше Симптоми: погано видно  вдалину і поблизу. Людина не може обходить без окулярів або контактних лінз.

Коли гіперметропія у дитини повинна викликати побоювання?

  • Якщо у дитини першого року життя виявили далекозорість більше 3-4 діоптрій.
  • Якщо далекозорість зберігається в шкільному віці.

Коли у дитини гіперметропія вище норми, їй доводиться примружувати і напружувати очі. Організм дитини самостійно не може компенсувати проблеми із зором, тому потрібна оптична корекція. При відсутності правильної оптичної корекції у дітей розвивається збіжна косоокість, а в подальшому — амбліопія.

Амбліопія або ледаче око — це зниження зору одного або обох очей без уражень сітківки, що не піддається корекції за допомогою окулярів або контактних лінз.

У дорослих далекозорість також викликає небажані ускладнення. Вони часто хворіють на блефарит, кон’юнктивіт, халазіон, ячмінь.

Симптоми дитячої далекозорості

  • часта сльозотеча
  • швидка зорова стомлюваність
  • почервоніння і сухість очей
  • часте моргання
  • труднощі розглядання предметів, розташованих близько
  • підвищення дратівливості під час зорового навантаження
  • запаморочення і постійний головний біль.

Симптоми вікової далекозорості

Перший симптом у гіперметропії — це погіршення зору на близькій відстані, предмети здаються розмитими і нечіткими. Людям з далекозорістю стає важко читати, розрізняти текст на екрані мобільного телефону, працювати з комп’ютером. З часом у них знижується гострота зору вдалину.

Гіперметропія змушує весь час напружувати очі, намагаючись сфокусувати погляд  на розташованих поблизу предметах. Це може викликати розвиток астенопії.

У людей з короткозорістю перші прояви далекозорості проявляються пізніше, у віці 45-50 років.

Лікування далекозорості

Вікову гіперметропію вилікувати не можна. Адже виникають незворотні зміни в кришталику і в циліарному тілі, які виправити не можна. Згодом зміни прогресують, а зір погіршується.

Дитині з далекозорістю необхідна корекція зору. Окуляри допомагають зберегти бінокулярний зір, а також уникнути розвитку амбліопії і косоокості. Крім корекції окулярами дітям призначають плеопто-ортоптичне лікування і фізіотерапевтичні процедури.

Профілактика далекозорості

  • Правильне освітлення робочого місця дитини — при достатньому освітленості очі не перенапружуються.
  • Спеціальні вправи для очей, що допомагають покращити кровопостачання.
  • Для покращення зорових функцій при далекозорості у дитини лікарі рекомендують зменшити перевантаження, потрібно зорові і фізичні навантаження чергувати.
  • Читання, ігри з дрібними деталями, малювання, складання пазлів повинні супроводжуватися відмінним освітленням.
    Важливу роль має правильне харчування та здоровий сон.
  • Чітко обмежити в часі перегляд комп’ютера, телевізора, ігри на мобільних телефонах. Краще замінити все це прогулянками на свіжому повітрі.

Джерело

Дата публікації: 24.06.2021 img Поділитися