кліщ Здоров'я та краса Сам собі лікар

Що робити, якщо присмоктався кліщ

Медики нагадують, що зараз в лісах і парках активізовуються кліщі, чиїх укусів слід остерігатися. Укуси кліщів загрожують людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт та марсельська гарячка. Ось що треба робити, якщо вкусив кліщ…

Кліщі можуть бути переносниками небезпечних захворювань – хвороби Лайма та вірусного енцефаліту. Тому важливо знати, що робити, якщо кліщ присмоктався, та як захиститися від кліщів на природі.

Які симптоми захворювань, що виникають через укус кліща

Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який нападає прямо із землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час кровоссання кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.

Першим проявом хвороби Лайма є:

  • почервоніння на місці присмоктування кліща,
  • головний біль,
  • затверділість м’язів шиї,
  • ломота у всьому тілі,
  • млявість.

Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової і серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.

Кліщовий вірусний енцефаліт починається з:

  • головного болю,
  • гарячки,
  • нудоти,
  • блювоти,
  • порушення сну.

При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків.

яяяяяяяяяяяяя

Що робити, аби не допустити укусу кліща

  1. Для прогулянок на природі покривайте голову головним убором і одягайте світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – аби легше було помітити кліщів.
  2. Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і своїх супутників, аби виявити кліщів.
  3. Повторіть огляд вдома. Особливо ретельно обстежте ділянки тіла, покриті волоссям.
  4. Місце для привалів на природі звільніть від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.
  5. Повернувшись додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу.
  6. Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби, найчастіше це – аерозолі, які відлякують кліщів.

Що робити, якщо кліщ присмоктався?

Якщо виявили кліща на шкірі, негайно зверніться до найближчого травмпункту. Якщо це неможливо, видаліть його самостійно:

  • змастіть кліща олією (але не заливайте, щоб не задихнувся),
  • повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.

Після видалення кліща змастіть ранку розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою. Після видалення ретельно вимийте руки з милом, а кліща спаліть. Протягом двох тижнів щоденно замірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – зверніться до лікаря!

Дата публікації: 26.05.2023 img Поділитися